MikroTik CCR2116-12G-4S+ Router –
High-Performance 16-Core Cloud Router
MikroTik MTCNA Certificate
MikroTik Value Added Distributor
In stock
?
683.02
In stock
?
683.02
Plug
Product name
MikroTik CCR2116-12G-4S+
Warranty
12 months
Manufacturer part number
CCR2116-12G-4S+
EAN
MikroTik MTCNA Certificate
Detailed description
Consolidating Networks with CCR
/images/catalogue/description/1107/frame54-64fad36810332-1780x540.jpg
Unleash Unmatched Performance
Elevate your networking setup with the MikroTik CCR2116-12G-4S+ router, designed to eliminate CPU limitations. Featuring the powerful Amazon Annapurna Labs Alpine CPU, this router sets a new standard of single-core performance in the entire CCR product family. With an impressive 16 cores running at 2 GHz, it boosts single-core performance by at least 15%, ensuring smooth and efficient operations.
Versatile Connectivity Options
/images/catalogue/description/1107/frame53-64fad36fc65f9-1300x540.jpg
Ideal for Demanding Environments
Compact and Compatible Design
Compare with similar products
Ethernet ports
13 x 1 Gbps
16 x 1 Gbps
16 x 1 Gbps
1 x 1 Gbps
1 x 1 Gbps
SFP ports
4 x 10G SFP+
2 x 10G SFP+
2 x 10G SFP+
12 x 10G SFP+, 2 x 25G SFP28
12 x 25G SFP28, 2 x 100G SFP28
Chipset
AL73400, 16-Core, 2GHz
AL32400, 4-Core, 1.2GHz
AL32400, 4-Core, 1.7GHz
AL32400, 4-Core, 1.7GHz
AL73400, 16-Core, 2GHz
RAM
16 GB
4 GB
4 GB
16 GB
Storage Memory
128 MB
128 MB
Mounting Method
RackMount
RackMount, Desktop
RackMount
Ethernet ports13 x 1 Gbps
SFP ports4 x 10G SFP+
12 x 10G SFP+, 2 x 25G SFP28
12 x 25G SFP28, 2 x 100G SFP28
ChipsetAL73400, 16-Core, 2GHz
AL32400, 4-Core, 1.2GHz
AL32400, 4-Core, 1.7GHz
AL32400, 4-Core, 1.7GHz
AL73400, 16-Core, 2GHz
RAM16 GB
Storage Memory128 MB
Mounting MethodRackMount
RackMount, Desktop
Compatible products
Specifications
Interfaces
RJ45 Ports
PoE Out Standards
w/o PoE
SFP Ports
(4) 10G SFP+
Communication Interface
RJ45
Management
Ethernet
PCI Express
(1) M.2 PCIe Slot
System Specification
Chipset
AL73400, 16-Core, 2GHz
RAM
Storage Memory
Power
Power Method
AC/DC Adapter
Power Supply
Internal x2 redundant PSU
Supported Input Voltage
100 - 240 V AC
Max Power Consumption
60 W
PSU / POE adapter
12 V DC 10.8 A
Physical Parameters
Color
White
Number of Rack Units
Material
Metal
Ingress Protection Code
IP20
Dimensions
443 x 199 x 44 mm
Operating Temperature
-20 °C to 60 °C
Environment
Indoor
Mounting Method
Form Factor
Rack-mounted 19"